Stacja Edukacja 2024 ruszyła. Koniecznie pobierz naszą aplikację

Nowy sezon akcji Stacja Edukacja właśnie się rozpoczyna, oferując jeszcze więcej inspirujących możliwości do nauki i odkrywania górskich tajemnic. Proponujemy też aplikację Stacja Edukacja!

Stacja Edukacja 2024 rozpoczęta

W sobotę 25 maja rozpoczęła się przy pięknej pogodzie czwarta edycja Stacji Edukacji – wspólnego projektu Polskich Kolei Linowych i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Aż do końca września zapraszamy na Kasprowy Wierch wszystkich miłośników Tatr, a także tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z najwyższymi polskimi górami.

Gdyby ktoś z Was szukał pomysłu, od czego tę przygodę rozpocząć to Stacja Edukacja może się okazać idealnym miejscem. Właśnie dzięki tej akcji każdy turysta może zdobyć podstawowe, a zarazem najważniejsze ciekawostki związane z Tatrami oraz Kasprowym Wierchem.

Zapraszamy codziennie, przez siedem dni w tygodniu, w godzinach 10.00 – 16.00.

Kup bilet na Kasprowy Wierch

Stacja edukacja: poznaj Tatry z przewodnikiem. Trzy punkty – trzy różne opowieści

Pierwszy punkt edukacyjny naszej akcji znajduje się naprzeciw budynku górnej stacji Kolei Linowej Kasprowy Wierch, tuż obok tarasu widokowego na wysokości 1959 m.n.p.m.

Nieprzypadkowo właśnie w tym miejscu opowiadamy o historii kolejki i rekordowym tempie jej budowy. Przybliżamy również specyfikę Tatrzańskiego Parku Narodowego i obowiązujące w nim zasady.

Stacja Edukacja: Ile waży nowonarodzony niedźwiadek?

Kolejny punkt Stacji Edukacji to Sucha Przełęcz, na której możemy stanąć jedną nogą po słowackiej stronie. Tutaj opowiadamy o tatrzańskiej przyrodzie, koncentrując się na uwielbianych przez najmłodszych turystów zwierzakach. Dowiedzą się Państwo ile waży nowo narodzony niedźwiadek, jak daleko potrafi skoczyć kozica i z jaką prędkością pikuje występujący również w Tatrach sokół wędrowny, uważany za najszybszego ptaka na naszej planecie.

Ostatni punkt naszej akcji to szczyt Kasprowego Wierchu na wysokości 1987 m.n.p.m. Obecność Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego tuż obok to dobry pretekst, by porozmawiać o pogodzie w Tatrach, a także związanym z tym bezpieczeństwie.

To tutaj można dowiedzieć się, jak najszybciej wezwać TOPR, z jaką prędkością wiał najsilniejszy wiatr halny w historii, jak zachować się w górach w czasie burzy i dlaczego nie powinniśmy korzystać w Tatrach z map Google.

W każdym ze wspomnianych punktów edukacyjnych zobaczycie charakterystyczne słupki i pomarańczowe flagi z logo Stacji Edukacji.

Stacja Edukacja
Stacja Edukacja – poznaj Tatry z przewodnikiem

Edukacja przede wszystkim

Najważniejszym celem naszej akcji jest oczywiście edukacja. Bardzo chcielibyśmy, aby osoby wybierające się w Tatry były przede wszystkim bezpieczne, a zarazem świadome specyfiki miejsca, w jakim się znalazły – świadome konieczności jego ochrony.

Dlatego koniecznie przeczytaj wpis o bezpieczeństwie w górach

TPN jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w naszym kraju, a co za tym idzie – najbardziej narażonym na negatywne skutki swojej popularności.

Tatrzański Park Narodowy odwiedzają rocznie ponad cztery miliony osób.

Wśród nich często spotykamy turystów, którzy np. spacerują poza wyznaczonymi szlakami, zostawiają w Tatrach śmieci lub karmią dzikie zwierzęta.

Zdarza się jednak, że niektóre zachowania nie wynikają ze złej woli i świadomej chęci zaszkodzenia tatrzańskiej przyrodzie. Są natomiast efektem braku wiedzy, do czego takie postępowanie może doprowadzić. Dotyczy to m.in. wspomnianego karmienia zwierząt.

Dopiero przedstawiane przez nas przykłady i historie otwierają oczy osobom, które nie przestrzegały regulaminu parku, nie mając przy tym złych intencji.

Kasprowy Wierch
Aplikacja Stacja Edukacja

Ekipa Stacji Edukacji i wszystko o prelekcjach

Jeśli chcielibyście Państwo wziąć udział w Stacji Edukacji to szukajcie osób w charakterystycznych, pomarańczowych strojach z logiem akcji.

Pierwszą z takich osób spotkacie już w Kuźnicach, przed budynkiem dolnej stacji kolejki. To ona zachęci Was do udziału w akcji oraz odpowie na wszelkie pytania. Nasza ekipa na Kasprowym Wierchu składa się z edukatorów oraz towarzyszących im informatorów. Ci poza zapraszaniem na Stację Edukację udzielą wszelkich niezbędnych porad, np. wskażą właściwy szlak lub pomogą w obsłudze biletomatu.

Doradzą również, jaka wycieczka będzie dla Państwa odpowiednia w zależności od aktualnej pogody czy posiadanego doświadczenia.

Każda kolejna prelekcja prowadzona przez wspomnianych edukatorów rozpoczyna się co kwadrans od pełnej godziny i zajmuje około siedmiu minut. Udział w całej akcji wraz z obejściem trzech punktów edukacyjnych zajmuje nie więcej niż 40 minut.

Każdy uczestnik Stacji Edukacji otrzymuje specjalny folder z miejscem na trzy pieczątki. Po wysłuchaniu prelekcji we wszystkich trzech punktach będziecie Państwo mogli wymienić wspomniany folder na imienne dyplomy oraz pamiątkowe przypinki.

Nagrody są do odebrania przy stoliku informacyjnym w budynku kolejki lub na tarasie przed budynkiem. Wierzymy, że będą one pięknym wspomnieniem z tegorocznego pobytu w Tatrach.

Stacja Edukacja: aplikacja pełna ciekawostek, quizów i porad

Dla tych, którzy chcieliby utrwalić swoją wiedzę o Kasprowym Wierchu, Polskie Koleje Linowe przygotowały specjalną aplikację. Kasprowy Wierch – PKL to wirtualny niezbędnik, który pokocha każdy turysta zainteresowany Tatrami. To w nim znajdziesz fachowe porady i sprawdzisz swoją wiedzę na temat Kasprowego.

W ramach aplikacji znajdziecie mapy, informacje o szlakach turystycznych prowadzących na szczyt na wysokości 1987 m.n.p.m., przewodnik po najbardziej charakterystycznych gatunkach zwierząt i roślin, ciekawostki historyczne i te dotyczące wybitnych postaci związanych z Tatrami, archiwalne fotografie, quizy, a nawet przewodnik z lektorem. Darmowa aplikacja jest dostępna w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz kompatybilna ze wszystkimi smartfonami dostępnymi na rynku.

Aplikacja Stacja Edukacja – przewodnik po Kasprowym Wierchu

Tu pobierzesz aplikację Kasprowy Wierch!

Kolej Gąsienicowa czynna latem. Nowość dla podróżników – audioprzewodnik

Podobnie jak w latach poprzednich, również w te wakacje czynny będzie na Kasprowym Wierchu Wyciąg Gąsienicowy. Jednak po raz pierwszy wspomniana atrakcja wzbogacona zostanie o dodatkową usługę. W jej ramach turyści będą mieli możliwość skorzystania z systemu audioguide czyli słownego przewodnika w języku polskim lub angielskim.

Każdy zainteresowany otrzyma przed wejściem na krzesełko specjalne słuchawki. Wyciąg schodzący do Kotła Gąsienicowego to darmowa atrakcja dla wszystkich turystów posiadających bilety na Kolej Linową Kasprowy Wierch. Objazdówka na wygodnej kanapie zajmuje około 40 minut.

Dłuższe godziny pracy kolejki w czerwcu

Przypominamy, że ze względu na coraz dłuższy dzień od czerwca zmieniają się godziny pracy Kolei Linowej Kasprowy Wierch. Od niedzieli do czwartku kolejka kursować będzie od 8.00 do 16.00 (zjazd ostatnim wagonikiem ze szczytu 18.00). W piątki i soboty od 7.00 do 18.00 (zjazd ostatnim wagonikiem w dół 20.00).

To idealna okazja, żeby w któryś z weekendowych wieczorów zaliczyć romantyczny zachód słońca w najwyższym miejscu w Polsce. Zapraszamy!