Przedstawiamy ekipę #STACJIEDUKACJI
Na półmetku tegorocznej akcji przedstawiamy Państwu całą ekipę akcji Stacja Edukacja. Jesteśmy ludźmi w różnym wieku i mamy różne doświadczenia, ale połączyła nas miłość do Tatr i poczucie wspólnej misji w edukowaniu o tym wyjątkowym miejscu.
Wierzymy, że gramy w jednej drużynie, bo mamy wspólny cel – ocalenie piękna Tatr dla kolejnych pokoleń. To właśnie dlatego wspólna akcja Polskich Kolei Linowych i Tatrzańskiego Parku Narodowego ma dla nas taką wartość. Mocno wierzymy w jej sens i jesteśmy przekonani, że słowa mają wielką moc – że mówiąc turystom o znaczeniu tych miejsc zyskamy sprzymierzeńców we wspólnej sprawie.
To dla nas ważne bo żyjemy w trudnych czasach. W czasach, w których środowisko naturalne na naszej planecie przeżywa poważny regres. Mamy nadzieję, że ciągle możemy wygrać tę bitwę i dlatego Stacja Edukacja ma dla nas takie znaczenie. Dla każdego z nas codzienna praca na Kasprowym Wierchu jest powrotem do miejsca, które kochamy. Czujemy, że jesteśmy szczęściarzami mając przywilej przebywania w takim miejscu.
Koniecznie przeczytaj wpis dotyczący bezpieczeństwa w górach
Justyna – koordynator
Swoją przygodę ze Stacją Edukacją rozpoczęła cztery sezony temu, jako wolontariusz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jako koordynator akcji pracuje trzeci rok z rzędu. Tatry zobaczyła po raz pierwszy mając 15 lat i była to miłość od pierwszego wejrzenia. Skończyła studia na kierunku przyrodniczym marząc o pracy w TPN-ie. Stacji Edukacji poświęca cały swój czas i zaangażowanie, spełniając przy okazji swoje największe marzenie. Na Kasprowym Wierchu mieszka przez kilka miesięcy w roku, mając z okien jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak mówi Justyna:
Poranna kawa z widokiem na Świnicę i kierdel kozic to coś, czego nie można zapomnieć.
Karola – edukator
Ze Stacją Edukacją od pierwszej edycji czyli czwarty sezon. Z wykształcenia przewodnik tatrzański i przewodnik beskidzki, a także taternik jaskiniowy. Swoje górskie wędrówki zapisuje za pomocą aparatu, który towarzyszy jej nie tylko na szczytach, ale również pod ziemią. Jak sama mówi:
Tatry, tak jak Beskidy, są dla mnie domem. Jest w nich to wszystko, czego potrzeba mi do szczęścia.
Na co dzień pracuje w szkole.
Kinga – edukator
Pochodzi z Zakopanego. Z wykształcenia filmoznawca, przed laty dziennikarz filmowo-muzyczny. Ze Stacją Edukacją czwarty sezon. W najwyższych polskich górach kocha ich trwanie na przekór czasowi, bo bez względu na to, co się wydarzy Tatry zawsze będą na nas czekać. Z ich perspektywy codzienne problemy maleją. Nie wyobraża sobie życia w oderwaniu od natury. Pasje: Tatry, przyroda i fotografia przyrodnicza, muzyka, radio, klasyka kina. W czasie wolnym od Tatr współpracuje ze Studenckim Radiem Żak w Łodzi (od 2005 r.) i portalem Radionewsletter (od 2004 r.).
Sandra – edukator
Na Stacji Edukacji czwarty rok z rzędu. Wszystko zaczęło się od wolontariatu Tatrzańskiego Parku Narodowego w 2021 roku – w pierwszym sezonie akcji. Pochodzi z Gdańska, ale w jej sercu od dawna są góry. Jak mówi Sandra:
Tatry to moja największa pasja, moja oaza, miejsce, które koi duszę. Moim marzeniem jest, aby ludzie otworzyli oczy i serca na naturę, która nas otacza. Aby ją docenili i zaczęli się o nią troszczyć.
Pracując na Stacji Edukacji czuje się częścią ważnej misji. Może uświadamiać ludzi, w jak wyjątkowym są miejscu i dlaczego tak ważne jest, by o nie dbać.
Jacek – edukator
Z wykształcenia aktor po krakowskiej szkole teatralnej. Przewodnik tatrzański od 2006 roku. W ekipie Stacji Edukacji trzeci rok z rzędu. Lektor do naszej nowej atrakcji czyli audio-przewodnika, którego możecie Państwo wysłuchać podczas przejażdżki Koleją Gąsienicową. Największa pasja: literatura. Publikuje artykuły w kwartalniku Tatry. W przeszłości był także między innymi instruktorem nurkowania, opiekunem w noclegowni dla bezdomnych i kierownikiem obiektu hotelowego. W Tatrach najbardziej lubi zmienność pogody, a przede wszystkim poczucie obcowania z nieskażoną przyrodą.
Maciek – edukator
Pochodzi z Białego Dunajca. Z Tatrami i turystami związany od lat ponieważ rodzice Maćka już wtedy prowadzili pensjonat, istniejący do dziś. To sprawiło, że z łatwością nawiązuje kontakt z ludźmi. W ekipie Stacji Edukacji trzeci rok z rzędu. W sezonie zimowym pracuje jako instruktor narciarstwa, ale jego pasją są również skitury. Szczególnie wiosną gdy tylko pozwala na to pogoda i odpowiednia pokrywa śnieżna. Jak sam podkreśla:
W Tatrach fascynuje mnie ich piękno, ale również kultura, obyczaje i historia; nie tylko Tatr, ale też Podhala. Tatry są moim drugim domem i częścią mojego życia.
Tomek – edukator
Z wykształcenia pedagog specjalny, a także przewodnik tatrzański. Po Tatrach wędruje od dziecka, a o najwyższych polskich górach opowiada jak o jednej z największych miłości swojego życia. W ekipie Stacji Edukacji dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem górskim od dwóch lat. W Tatrach uwielbia wszystko, ich zapach podczas zmieniających się pór roku, mistykę, możliwość obcowania z majestatem Boga.
Ania – edukator
Pochodzi znad morza, ale dla pasji górskich przeprowadziła się w Tatry, które uważa za swoje miejsce na Ziemi. W ekipie Stacji Edukacji pierwszy sezon. Pracuje również jako przewodnik tatrzański. Jak sama podkreśla, praca w górach daje jej poczucie wolności, a wędrowanie po Tatrach traktuje jako sposób na odpoczynek. Uwielbia tutejszą przyrodę, ale kocha Tatry także za to, że stają się inspiracją do tworzenia. Rozbudzają ciekawość i pozwalają oderwać się od rzeczywistości na dole, bo o każdej porze roku wyglądają inaczej.
Michał – edukator
Przewodnik tatrzański od 2024 roku, w ekipie Stacji Edukacji od 2024 roku. Najwyższe polskie góry są dla niego miejscem wielu innych aktywności, a pozostałe pasje z nimi związane to skitury, narciarstwo i taternictwo. Michał może pochwalić się np. taternickim zdobyciem Kościelca (przez Komin Świerza na zachodniej ścianie szczytu). Interesuje się również paralotniarstwem. W Tatrach uwielbia przede wszystkim doliny, w których nie ma schronisk, a co za tym idzie – zbyt wielu ludzi. Sprawiają wrażenie oderwanych od cywilizacji – w takich miejscach nie widać upływu czasu, można się w nich zatracić.
Paulina – informator
Pochodzi z Zakopanego i jest starszą siostrą Oli oraz Karoliny, które również należą do naszej ekipy. Pomimo częstego natłoku turystów, bardzo lubi swoje rodzinne miasto i nie wyobraża sobie swojej przyszłości w innym miejscu. Studiuje zaocznie na kierunku Zarządzanie, co pozwala jej na elastyczność w organizacji czasu. Nie lubi monotonii, kocha wyzwania i mimo młodego wieku na co dzień zajmuje się zawodowo przeróżnymi rzeczami. Pracę na Kasprowym Wierchu rozpoczęła już podczas pierwszej edycji Stacji Edukacji.
Ania – informator
Pochodzi z rodziny góralskiej. Z wcześniejszego doświadczenia zawodowego szczególnie ceni lata pracy w zakopiańskim Radiu Alex oraz Radiu Kraków. Na Stacji Edukacji trzeci rok z rzędu. Kocha ludzi i z łatwością nawiązuje z nimi kontakt, co sprawia, że w pracy na Kasprowym Wierchu czuje się jak ryba w wodzie. Nie tylko dzięki turystom, ale również dzięki ekipie Stacji Edukacji.
Jestem dumna, że mogę pracować ze zdolnymi i mądrymi ludźmi, a zawdzięczam to zespołowi, który nami kieruje.
W Tatrach uwielbia nie tylko naturę, ale również historię regionu, tradycje i wartości góralskie. Jest mamą Marysi, która także pracuje na Stacji Edukacji.
Daria – informator
Studentka kierunku Media i marketing z komunikacją wizerunkową na uczelni we Wrocławiu. Na Stacji Edukacji trzeci sezon. Pochodzi z okolic Kielc i swoją przygodę z Kasprowym Wierchem rozpoczynała od dwutygodniowego wolontariatu Tatrzańskiego Parku Narodowego w 2022 roku. Jak przyznaje sama Daria, do Zakopanego przyciągnęła ją miłość do Tatr i dzisiaj mieszka tutaj na co dzień. Uwielbia obcować z naturą, wędrować po górach oraz odkrywać nowe miejsca. Takie odkrycia w Tatrach są jak niezapisana karta, która czeka na zapisanie się w naszej pamięci.
Łukasz – informator
Pochodzi z Podhala i jest starszym bratem Kacpra, który również jest częścią naszej ekipy. Z wykształcenia inżynier architekt. Obecnie na studiach II stopnia (magisterskich) na Wydziale Architektury, których ostatni rok rozpocznie jesienią. W ekipie Stacji Edukacji trzeci sezon. Zainteresowania: architektura, budownictwo regionalne, sport, turystyka piesza – przede wszystkim górska. Jak sam zauważa, Tatry stanowią dla niego ucieczkę od codzienności oraz dają spokój i siłę w świecie, w którym króluje dziś pośpiech. Są okazją do zatrzymania i spojrzenia na codzienne problemy z innej perspektywy.
Marta G. – informator
Rodowita góralka od pokoleń, wywodząca się z najstarszego rodu zamieszkującego Podhale. Miłośniczka narciarstwa, która swoim śmiechem i entuzjazmem zaraża wszystkich dookoła. W ekipie Stacji Edukacji trzeci sezon. Tatry i Podhale uważa za swoje miejsce na Ziemi i nigdzie indziej nie czuje się lepiej.
Marysia – informator
Pochodzi z rodziny góralskiej i jest córką Ani. Z wykształcenia inżynier architekt, obecnie na studiach II stopnia (magisterskich) na Wydziale Architektury. Na Stacji Edukacji trzeci sezon. Fascynuje ją natura, ciągle zmieniający się klimat górski i pogoda, którą może obserwować podczas codziennej pracy na Kasprowym Wierchu. Ceni możliwość kontaktu z ciekawymi ludźmi, co sprawia, że praca w zespole Stacji Edukacji daje jej mnóstwo pozytywnej energii. Zainteresowania: architektura, rysunek, budownictwo regionalne, styl zakopiański.
Ola – informator
Tegoroczna maturzystka i absolwentka liceum ogólnokształcącego, która jesienią rozpocznie studia w Krakowie na kierunku Zarządzanie zasobami ludzkimi. Jej wielką pasją jest sport, przede wszystkim siatkówka i narciarstwo. Pochodzi z Zakopanego, ale w przyszłości chciałaby podróżować po świecie, zwiedzać wyjątkowe miejsca i poznawać ciekawych ludzi. Ze Stacją Edukacją związana trzeci sezon. W Tatrach najbardziej kocha ich zmienność oraz to, że każdego dnia można podziwiać ich piękno w innej odsłonie. Uwielbia górskie wycieczki, będące okazją do wypoczynku na łonie natury. Młodsza siostra Pauliny i starsza – Karoliny.
Kacper – informator
Pochodzi z Podhala. Z wykształcenia specjalista do spraw turystyki i rekreacji. W ekipie Stacji Edukacji drugi rok z rzędu. Cały czas szuka pomysłu na siebie, a liczne zainteresowania sprawiają, że do tej pory nie ma pewności, czy zwiąże całą swoją przyszłość z turystyką. Obok niej inne pasje Kacpra to japońskie anime oraz muzyka – od folkloru do trash metalu (fan grupy Metallica). W Tatrach fascynuje go nie tylko ich potęga, ale również żyjące tutaj zwierzęta, z alpejskimi gatunkami na czele. Jest młodszym bratem Łukasza.
Karolina – informator
Pochodzi z Zakopanego. Po wakacjach rozpocznie naukę w klasie IV (maturalnej) o profilu językowym w liceum ogólnokształcącym. Planuje studia prawnicze lub związane z zarządzaniem. Interesuje się nauką nowych języków, marzy o zwiedzaniu innych krajów i o poznawaniu ich kultury. Ze Stacją Edukacją od wakacji 2023 roku. W Tatrach kocha przede wszystkim faunę i florę tych wyjątkowych miejsc, krajobrazy oraz możliwość obcowania z naturą nietkniętą przez człowieka. Jest młodszą siostrą Pauliny i Oli.
Maja – informator
We wspólnym projekcie Polskich Kolei Linowych i Tatrzańskiego Parku Narodowego drugi rok z rzędu. Praca na szczycie Kasprowego Wierchu, w otoczeniu natury, zaraziła ją pasją do gór. Interesuje się również naukami przyrodniczymi, szczególnie astronomią, z którą planuje związać swoją karierę zawodową. Najbliższe plany i marzenia to zdanie matury oraz rekrutacja na Uniwersytet Warszawski, gdzie chciałaby zdobyć wykształcenie wyższe na kierunku Astronomia na Wydziale Fizyki. W Tatrach fascynuje ją przede wszystkim możliwość ich przemierzania i odkrywania.
Marta K. – informator
Studentka pierwszego roku bezpieczeństwa wewnętrznego w Warszawie. Interesuje się muzyką, podróżowaniem i aktywnym spędzaniem czasu w Tatrach. Ze Stacją Edukacja związana drugi rok z rzędu. Przyznaje, że jest to najciekawsze wyzwanie zawodowe, z jakim przyszło jej się zmierzyć. „Praca w tak wyjątkowym środowisku, jak nasze góry jest bardzo inspirująca i za to cenię ją najbardziej. W samych Tatrach fascynuje mnie przede wszystkim zdeterminowanie przy zdobywaniu kolejnych celów i pokonywanie własnych barier” – dodaje Marta.
Oliwia – informator
Uczennica liceum ogólnokształcącego. W ekipie Stacji Edukacji drugi sezon. Zainteresowania: podróże, kulinaria, sport (jazda na łyżwach, badminton). W Tatrach uwielbia obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wraz z upływem kolejnych miesięcy. Szuka w nich ucieczki od codziennej rutyny, wyciszenia i relaksu – uwielbia również spędzać tu czas z bliskimi. Ukochane miejsca: Przysłop Miętusi, Hala Gąsienicowa, Giewont i oczywiście Kasprowy Wierch.
Szymon – informator
Pochodzi z Zakopanego. Po wakacjach zostanie uczniem IV klasy (maturalnej) w liceum ogólnokształcącym. Planuje studiować medycynę. W ekipie Stacji edukacji drugi sezon. W Tatrach fascynuje go przede wszystkim możliwość obcowania z nieposkromioną naturą i konfrontacja człowiek – natura: zarówno z perspektywy historycznej, jak i tej współczesnej. Zainteresowania: biologia, astronomia, muzyka, motoryzacja.
Julka – informator
Uczennica liceum ogólnokształcącego, która kocha wszelkiego rodzaju aktywność. Pasjonatka książek, muzyki i sportu – latem pływa, zimą jeździ na nartach. W ekipie Stacji Edukacji zadebiutowała w tym sezonie. W pracy na Kasprowym Wierchu najbardziej ceni fakt, że „jako ekipa wszyscy razem przyczyniamy się do tego, by Tatry były lepszym miejscem. Kocham nasze góry za to, że jest to jedno z niewielu miejsc, w których nie widać interwencji człowieka” – podkreśla Julka.
Kasia – informator
Studiuje dwa kierunki (pielęgniarstwo i psychologię), co sprawia, że większość czasu spędza poza rodzinnym Podhalem. Właśnie dlatego okres wakacyjny kojarzy jej się z powrotem do domu. W ekipie Stacji Edukacji pierwszy sezon. W Tatrach fascynuje ją przede wszystkim ich potęga. „To, jak pozwalają się odkrywać, ale jednocześnie zdają się przedwieczne i mityczne”– mówi Kasia. Oprócz Tatr kocha książki i co roku stara się pobijać własne czytelnicze rekordy. Ostatnio zajęła się również tworzeniem drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Ekipa rośnie w siłę 🙂
Do Stacji Edukacji co roku dołączają nowe osoby. Każdą taką osobę otaczamy opieką i staramy się przekazać jej, jak ważna jest nasza rola. Najbardziej cieszy nas, że są to osoby młode, bo to właśnie one już za jakiś czas będą decydowały, jak zadbamy o otaczającą nas naturę. Jest to istotne również dlatego, że Tatrzański Park Narodowy odwiedzają co roku ponad cztery miliony ludzi – ta liczba doskonale ilustruje skalę presji turystycznej na terenie TPN-u. Dlatego każda nowa osoba w naszym zespole to osoba ambitna, która dołączyła do Stacji Edukacji z misją zmiany tego świata na lepszy.