Podróże po Tatrach. Dokąd iść z Kasprowego Wierchu?

Zastanawiasz się, dokąd można ruszyć z Kasprowego Wierchu? Przygotowaliśmy dla Ciebie mini przewodnik, który zdecydowanie ułatwi Ci planowanie trasy oraz dnia spędzonego na szczycie góry. Bo podróże po Tatrach to coś co kochamy i zarazimy Cię tą miłością!

Kilka słów o Kasprowym Wierchu

Kasprowy Wierch, góruje nad doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po polskiej stronie. Nad Doliną Cichą po słowackiej i uchodzi za najczęściej odwiedzany szczyt w polskich Tatrach. Jego wysokość wynosi niespełna 2000 metrów n.p.m.,  a dokładnie 1987 m n.p.m. Do górnej stacji możemy dojechać koleją linową – PKL Kasprowy Wierch. Mamy nadzieję, że ten czas będzie dla Ciebie wspaniałą przygodą, a nasz poradnik pozwoli lepiej zapoznać się Kasprowym Wierchem.

Gdzie rozpoczyna się Twoja przygoda?

Po wyjściu z kolei i przejściu na pieszo około 7 minut w górę, dotrzesz do Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, mieszczącego się w najwyżej położonym budynku w kraju na wysokości 1987 m n.p.m., czyli właśnie na samym szczycie Kasprowego Wierchu. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu turyści mogą nie tylko zdecydować się na przejazd wspomnianą koleją liniową, ale także napawać się widokiem biesiadując w restauracji. W poniższym artykule opowiemy, dokąd można ruszyć z Kasprowego Wierchu, a dokładnie, który szlak wybrać z Kasprowego Wierchu, jakie trasy piesze zostały przygotowane z myślą o odwiedzających, a także ile km ma każdy szlak prowadzący na Kasprowy Wierch.

Kolej linowa a piesze trasy na Kasprowy Wierch

Chcąc zdobyć Kasprowy Wierch, możesz wybrać jedną z dwóch możliwości – wjazd koleją linową bądź spacer po wyznaczonych, a także różniących się poziomem trudności, szlakach. Kolej linowa zaczyna się w Kuźnicach, a przejazd wraz z przesiadką na Myślenickich Turniach trwa około 15 minut. Jeśli jednak zależy Ci na napawaniu się pięknem przyrody, a pogoda zachęca do spaceru, zdecydowanie warto pokusić się o skorzystanie z przygotowanych z myślą o odwiedzających szlaków turystycznych. Każda piesza trasa różni się zarówno długością, jak i stopniem trudności. To, ile zajmie wejście na Kasprowy Wierch, zależy od szlaku, na który ostatecznie się zdecydujesz.

Droga na Kasprowy Wierch – który szlak wybrać?

Podróże po Tatrach

Szlak zielony na Kasprowy Wierch

Pierwszą, najpopularniejszą i najłatwiejszą trasą, jest szlak zielony na Kasprowy Wierch, poprowadzony tuż pod trasą kolei linowej przez Myślenickie Turnie. Jego początek znajduje się w Kuźnicach, a sam szlak biegnie wzdłuż nartostrady. Po około półtorej godzinie trasa zielona na Kasprowy Wierch mija stację, a następnie ciągnie się brzegiem Doliny Goryczkowej do samego szczytu. Długość trasy zielonej na Kasprowy Wierch wynosi 7,5 km, a jej przejście zajmuje około trzech i pół godziny.

Szlak niebieski na Kasprowy Wierch

Drugą propozycją jest szlak niebieski prowadzący na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz, Halę Gąsienicową. W przeciwieństwie do trasy zielonej szlak niebieski na Kasprowy Wierch łączy się ze szlakiem żółtym na wysokości Przełęczy między Kopami, czyli Karczmiskiem. Dalszą wędrówkę turyści odbywają szlakiem żółtym aż do budynku kolei linowej na szczycie Kasprowego Wierchu. Wejście tą trasą na górę trwa około trzech i pół godziny, z czego około 90 minut przemierzamy szlakiem żółtym.

Szlak żółty na Kasprowy Wierch

Kolejna trasa, którą można przejść pieszo aż do samego szczytu Kasprowego Wierchu, jest szlak żółty, rozpoczynający się w Kuźnicach i poprowadzony przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową. Szlak żółty, na wysokości 1499 m n.p.m łączy się ze szlakiem niebieskim. Wybierając tą drogę dotrzemy do schroniska Murowaniec. Następnie ponownie żółtymi znakami na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Żółta trasa piesza na Kasprowy Wierch zajmuje około trzech godzin i czterdziestu pięciu minut, a jej długość wynosi blisko 7 km.

Trasy piesze z Kasprowego Wierchu, które warto znać

Podróże po Tatrach
Podróże po Tatrach

Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą mapę

Decydując się na pieszą wędrówkę na, jak i z Kasprowego Wierchu, warto zaopatrzyć się w mapę, na której widnieją wszystkie szlaki przygotowane dla turystów.

Z jej pomocą nie tylko unikniesz ewentualnych problemów po drodze, ale i dostosujesz swój spacer na i ze szczytu do możliwości fizycznych. Warto pamiętać, że mapy w telefonie często mogą nas oszukać. 

Podróże po Tatrach: co dalej, gdy już zdobędziemy Kasprowy Wierch?

Śmiało możemy powiedzieć, że możliwości jest naprawdę wiele.

Pierwszą propozycją jest zejście szlakiem zielonym, poprowadzonym z Kasprowego Wierchu w kierunku Kuźnic, przez Suche Czuby i Myślenickie Turnie. Na szczycie szlak nie jest kompletnie oznaczony. Warto kierować się nie tyle po śladach innych turystów, ile znajdującego się po lewej stronie wyciągu. Biorąc pod uwagę pozostałe trasy poprowadzone z Kasprowego Wierchu, szlak zielony uchodzi za trudny, w szczególności w okresie zimowym, bowiem występuje tam ryzyko zejścia lawiny. Niemniej, gdy dotrzesz do Suchych Czub, trasa będzie wiodła wzdłuż kosodrzewiny, do pośredniej stacji linowej ulokowanej na Myślenickich Turniach aż do Kuźnic.

Łatwiejsza trasa dla mniej zaawansowanych turystów

Osobom, które upatrują w spacerze formę relaksu, proponujemy trasy żółte z Kasprowego Wierchu. Pierwsza z nich prowadzi na Halę Gąsienicową przez Suchą Przełęcz. Szlak to w dużej mierze kamienne stopnie. Charakterystyczne jest dla niego niewielkie nachylenie, dzięki czemu jest łatwy do przejścia. Drugi szlak, żółty, został bezpośrednio poprowadzony z Kasprowego Wierchu w kierunku Liptowskiego Koszaru, znajdującego się w Dolinie Cichej i położonego na wysokości 1250-1265 m w Tatrach Wysokich.

Długość trasy wynosi 4 km, a jej przejście zajmuje około godziny i 5 minut.

Jeśli jednak nie masz wystarczająco siły, aby spędzić kolejne godziny spacerując, to doskonałą propozycją będzie skorzystanie ze szlaku czerwonego. Poprowadzi on nas na Pośredni Wierch Goryczkowy, wznoszący się na wysokości 1874 m. Jest też usytuowany na cudownej grani głównej Tatr Zachodnich pomiędzy Kasprowym Wierchem, a Goryczkową Czubą. Spacer powinien trwać ok. 20 minut. Równie ciekawym rozwiązaniem jest wędrówka w stronę Beskidu i Liliowej, czyli przełączy stanowiącej granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi, a Wysokimi. Spacer zajmuje koło trzydziestu lub czterdziestu minut, a sama trasa jest całkowicie pozbawiona trudności.

Propozycja średniozaawansowanej trasy pieszej

Drugą propozycją jest szlak prowadzący na Świnicę. Zaczyna się on łagodnie, ale tuż powyżej Świnickiej Przełęczy pojawiają się pierwsze trudności. Będą się one ciągnąć się aż po sam szczyt. Podobnie w przypadku spaceru w stronę Suchych Czubów i Czerwonych Wierchów. Podczas tej podróży mogą pojawić się niewielkie trudności ze względu na obecność punktów skalnych.

Niemniej trasa uchodzi za jedną z najpiękniejszych. Ciekawą propozycją jest wydłużenie spaceru z Czerwonych Wierchów, a właściwie Kopy Kondrackiej w stronę Giewontu. Spacer odbywa się na niebieskim szlaku, a sama trasa jest uznawana za średnio-trudną.

Jakie trasy prowadzą na Kasprowy Wierch? Co dalej, gdy znajdujemy się na szczycie? Zajrzyj do nas i dowiedz się więcej o pieszych szlakach!