Koniec zimy w górach – rozpoczynamy sezon 2024 Stacji Edukacja

Zima dobiegła końca, co oznacza, że startujemy ze Stacją Edukacja! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne przeżycia i zaangażowanie w edukację o bezpieczeństwie w górach. Teraz z radością wkraczamy w sezon letni, który przyniesie nowe, ekscytujące możliwości poznawania przyrody i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Koniec zimy w górach. Zaczynamy Stację Edukacja 2024

Zima jest już dawno za nami, a my z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie sezonu letniego. Wszyscy cieszymy się piękną pogodą, słońcem i zielenią, podczas gdy Kolej Linowa Kasprowy Wierch przechodzi właśnie przegląd techniczny, trwający od 6 do 24 maja.

Wiosna zawitała do nas w tym roku tak szybko, że nikt się tego nie spodziewał. Równie niespodziewany okazał się koniec tegorocznej zimy. Pory białego szaleństwa, tak bardzo wyczekiwanej przez wszystkich narciarzy.

Niespodziewany koniec krótkiej zimy

Sezon zimowy zaskoczył nie tylko turystów i narciarzy, ale także miejscowych miłośników Tatr. Okazał się równocześnie sporym wyzwaniem dla pracowników Polskich Kolei Linowych i wszystkich innych osób odpowiedzialnych za przygotowanie infrastruktury narciarskiej i tras w rejonie Kasprowego Wierchu. Co ciekawe, sezon zaczął się tym razem wyjątkowo wcześnie.

Po obfitych opadach śniegu jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy, Trasę Gąsienicową otwarto dla narciarzy już 6 grudnia. Można zatem powiedzieć, że piękna i śnieżna zima w ostatnim miesiącu starego roku była niezapowiedzianym prezentem od Świętego Mikołaja. Wraz z upływem kolejnych tygodni zima 2023/2024 przynosiła kolejne niespodzianki.

Począwszy od rekordowej ilości dni z wiatrem halnym, a skończywszy na problemach z ilością śniegu ze względu na niewielkie opady i zbyt wysokie temperatury. Nie zniechęciło to uwielbiających Kasprowy narciarzy i snowboardzistów, którzy niemal każdego dnia wykupywali wszelkie dostępne skipassy.

Bardzo szybko okazało się, że mamy do czynienia z wyjątkowo ciepłą zimą w całej Europie. Już w połowie lutego śnieg zniknął nie tylko w Zakopanem, ale również w innych podtatrzańskich kurortach. W tym samym momencie pojawiły się pierwsze problemy ze śniegiem na nartostradzie łączącej Trasę Goryczkową z Kuźnicami. Zima w górach bywa zaskakująca!

Ze względu na specyficzną lokalizację w Dolinie Bystrej i temperatury powyżej zera nartostrada wkrótce podzieliła los stoków narciarskich znajdujących się poza Tatrami.

Na szczęście dzięki staraniom fachowców odpowiedzialnych za trasy, zdecydowanie dłużej bo do początku kwietnia, narciarze mogli cieszyć się świetnymi warunkami w Kotle Goryczkowym.

Zima w górach najdłużej dla narciarzy trwała na trasie do Kotła Gąsienicowego

Dzięki powrotowi zimy w połowie kwietnia cieszyła narciarzy aż do majówki. Za sprawą silnego ochłodzenia i intensywnych opadów śniegu, w połowie miesiąca przybyło na Trasie Gąsienicowej aż 30 cm białego puchu. D

Dzięki temu pod koniec kwietnia mieliśmy w rejonie Kasprowego Wierchu aż 95 cm śniegu. Finałem sezonu zimowego była dla narciarzy wspomniana już majówka, która tym razem zafundowała nam piękną pogodę we wszystkie dni.

kasprowy wierch
Zima w górach: przegląd kolei po sezonie zimowym

Kosmopolityczny wymiar Kasprowego Wierchu

Słońce oraz coraz dłuższe, wiosenne dni sprawiły, że świętą górę polskich narciarzy odwiedzili w tym czasie nie tylko turyści z Polski, ale również goście z całego świata.

W te dni rozmawialiśmy na Kasprowym i w Kuźnicach z turystami z takich krajów jak Indie, Nepal, Korea Południowa, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania czy Stany Zjednoczone.

Osoby, które odwiedziły Kasprowy po raz pierwszy w życiu nie kryły zachwytu pięknymi widokami, słońcem i błękitem, jak również faktem, że mimo wiosny u podnóża Tatr, tutaj ciągle mamy zimę.

Bo na turystycznej mapie Polski Kasprowy Wierch jest miejscem absolutnie wyjątkowym. Wiedzą o tym nawet turyści z odległych krajów arabskich. Latem bardzo często korzystają bowiem z lotniczych połączeń z Dubaju do Krakowa, skąd przyjeżdżają prosto w Tatry. A zatem już wkrótce pojawią się na Kasprowym ponownie…

Ochrona przyrody czyli mniej turystów w wagoniku

Podczas majówkowych spotkań na Kasprowym bardzo często pytano nas, dlaczegow momencie zwiększonego ruchu turystycznego wagoniki Kolei Linowej Kasprowy Wierch zabierają w górę 30 zamiast 60 osób.

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Każdego roku o tej porze Tatrzański Park Narodowy przypomina nam, że najwyższe polskie góry to przede wszystkim dom żyjących tutaj zwierząt. Wiosna jest czasem ich wzmożonej aktywności.

W Tatrach obudziły się już niedźwiedzie i nawet w bezpośredniej bliskości szlaków istnieje możliwość napotkania np. mamy niedźwiedzicy z młodymi. Kolejnymi śpiochami przystępującymi do wiosennej aktywności są tatrzańskie świstaki, które wykopują się właśnie z nor zimowych. Te sympatyczne gryzonie są wielkimi romantykami ponieważ wkrótce po obudzeniu myślą przede wszystkim o miłości, przystępując do godów.

Maj jest też szczególnym czasem dla tutejszych kozic, które już zaraz zostaną matkami. Nie zapominajmy również o tatrzańskich ptakach, które rozpoczynają wiosną sezon lęgowy. Zmniejszona przepustowość kolejki sprawia, że dzikie zwierzęta przebywające na co dzień w rejonie Kasprowego Wierchu mogą być spokojniejsze, nie niepokojone przez zbyt dużą liczbę turystów.

Uszanujmy ich potrzeby i pamiętajmy, że każde dzikie zwierzę urodzone na łonie natury ma prawo do swojej wolności i przestrzeni. Pamiętajmy, że Obwód Ochronny Hala Gąsienicowa, do którego należy Kasprowy Wierch to wyjątkowe bogactwo fauny i flory. To tutaj żyją gatunki zwierząt, których w naszym kraju nie spotkamy nigdzie poza Tatrami.

Kasprowy między sezonami

Jak zwykle po zakończeniu sezonu zimowego i przed rozpoczęciem sezonu letniego Kolej Linowa Kasprowy Wierch przechodzi przegląd techniczny. Tej wiosny potrwa on do 24 maja. W tym czasie odbędą się nie tylko niezbędne prace serwisowe, ale również ćwiczenia ratowników TOPR.

Przez 88 lat istnienia kolejki nigdy nie doszło do konieczności, by ewakuować turystów z wagonika. Niezależnie od tego, bezpieczeństwo stanowi dla Polskich Kolei Linowych najwyższy priorytet.

Dlatego Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe bierze czynny udział w każdym przeglądzie.

zima w górach
Zima w górach była krótka – czas na kolejną akcję Stacja Edukacja

W oczekiwaniu na Stację Edukację

Już w sobotę 25 maja rozpocznie się czwarta edycja akcji Stacja Edukacja, która już na stałe wpisała się w letni krajobraz Kasprowego.

Akcja adresowana jest do wszystkich zainteresowanych, którzy chcą poznać bliżej historię powstania kolejki, żyjące tutaj zwierzęta czy zasady obowiązujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wśród uczestników akcji znajdują się każdego roku wszelkie możliwe grupy wiekowe, począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów, licealistów i studentów, a skończywszy na seniorach. W ramach krótkich, 7-minutowych prelekcji, opowiadamy również o bezpieczeństwie oraz pogodzie w Tatrach.

Wspominamy o bardzo istotnej kwestii: co powinno znaleźć się w plecaku każdego prawdziwego turysty ,czy jak zachować się w górach w czasie burzy.

Będziemy na Kasprowym Wierchu codziennie (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 – 16.00).

Prelekcje odbywać się będą w trzech miejscach:

  • przed budynkiem górnej stacji Kolei Linowej Kasprowy Wierch,
  • na Suchej Przełęczy
  • na szczycie na wysokości 1987 m.n.p.m. obok Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

To właśnie w tym miejscu najczęściej przedstawiamy niezapomnianą tatrzańską panoramę, a w bezchmurne dni z Kasprowego widać nawet Babią Górę. Ta znajduje się się około 50 km stąd.

Każdy uczestnik akcji biorący udział w trzech prelekcjach, otrzyma pieczątki, które wymienimy następnie na pamiątkowe dyplomy oraz odznaki.

Zapraszamy nie tylko tych, którzy będą tu po raz pierwszy, ale również tych z Państwa, którzy powrócą tutaj po latach. Bo Kasprowy to nie tylko miejsce, ale również spotkania i wyjątkowi ludzie, którzy z tym miejscem związali swoje życie.

Sprawdź koniecznie: Bezpieczeństwo w górach